Poznanovec je malo selo u Hrvatskom zagorju, nedaleko Zaboka. Zajedno sa susjednim selom Lugom Poznanovečkim, od kojeg ga djeli potok Jezerščak, čini zaokruženu povijesnu i gospodarsku cjelinu, pa se često za oba sela koristi ime Poznanovec.
U vrijeme Drugoga svjetskoga rata selo Poznanovec je u cijelom Hrvatskom zagorju bilo poznato kao ”selo partizansko”. Zašto? Zato što je oko 350 njegovih stanovnika aktivno sudjelovalo u partizanima i/ili drugim organizacijama Narodno-oslobodilačkog pokreta aktivno se boreći protiv fašizma i nacizma. Gotovo da i nije bilo obitelji da netko od njenih članova nije bio u partizanima. Pojedini su zauzimali i visoke rukovodeće položaje, komandne i političke, od komandanta i komesara Zagorskog partizanskog odreda do političkog sekretara Okružnog komiteta KPH Krapina. Mnogi od onih koji su se pridružili partizanima dali su svoj život za slobodu budućih pokoljenja.
Godine 1966. u povodu obilježavanja 25-e godišnjice ustanka u Poznanovcu je, uz prisustvo velikog broja sudionika Narodno-oslobodilačkog rata svečano otvoren ”Dom boraca NOB”. U dvije sobe doma bila je postavljena stalna muzejska izložba posvećena antifašističkoj borbi u sjeverozapadnoj Hrvatskoj s posebnim naglaskom na selo Poznanovec. Sve do 1991. i početka Domovinskog rata ”Dom” je bio mjesto druženja lokalnog stanovništva. U njemu su se održavale razne priredbe, poput promocija knjiga. Od završetku Domovinskog rata ”Dom” je bio zapušten i djelomično devastiran. Izložba je ostala ali ju je prekrila prašina i zaborav na slavnu partizansku prošlost toga kraja. Uz velike napore, a kako bi se spriječilo daljnje propadanje, saniran je, podršku Ministarstva kulture RH krov zgrade, a vlasništvo vraćeno lokalnoj zajednici.
Na inicijativu Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i materijalnu podršku Ministarstva branitelja RH i nadamo se Ministarstva kulture RH prihvatila sam ideju o izradi sadržajne koncepcije novog stalnog postava u ”Domu boraca NOB” u Poznanovcu. Izložbu će dizajnirati Ana Filep i Ivana Asić, a sve tehničke detalje odraditi će Ozren Solić. Svi smo mi djelatnici Hrvatskog povijesnog muzeja s dugogodišnjim radnim iskustvom na takvim poslovima. No prije nego što mi uđemo u prostor treba ga građevinski sanirati, što je veliki i zahtjevan posao, ne samo u materijalnom pogledu. Pred nama je težak i zahtjevan zadatak.
Odnos prema obnovi ”Doma boraca NOB” u Poznanovcu i izradi novog stalnog postava odnos je prema vlastitoj antifašističkoj povijesti i vlastitom povijesnom nasljeđu. Iako zasnovana na idejama i vrijednostima antifašizma, na kojima počiva i suvremena Europa, Republika Hrvatska danas osim memorijalnog muzeja ”Lipa pamti” u Istri, ”Spomen sobe posvećenoj Batinskoj bitki” u Baranji i ”Muzeja pobjede” u Šibeniku (koji su inicirali i postavili članovi antifašističke organizacije) nema niti jedan muzej i niti jedan spomen dom koji bi govorio o Drugom svjetskom ratu. O tom kratkom, ali važnom razdoblju hrvatske povijesti.
Stalna muzejska izložba (postav) će temeljem znanstveno utvrđenih povijesnih činjenica i suvremenim metodama muzeološke prezentacije objasniti složene procese i događaje, uzroke i posljedice, te ličnosti povezane s antifašističkim borbom u Poznanovcu i široj okolici.
Antifašistička borba u Hrvatskoj predvođena komunistima bila je dio šireg europskog i svjetskog antifašističkog otpora protiv fašizma i nacizma i njezin je doprinos u toj borbi neosporan. Novom stalnom muzejskom izložbom želimo upoznati domaću i širu međunarodnu kulturnu javnost (svih uzrasta i zanimanja) s tim značajnim segmentom hrvatske prošlosti.
Prije izrade sadržajne koncepcije novog stalnog postava (izložbe) nužno je:
- prikupiti i istražiti arhivsko gradivo i raznovrsnu muzejsku građu o predmetnoj temi
- stručno je obraditi i pripremiti za izlaganja
- prikupiti i istražiti dokumentaro filmsko gradivo i pripremiti ga za izlaganje
- restaurirati primjeraka oružja iz Drugog svjetskog rata koji se danas čuvaju u ”Domu boraca NOB”, stručno ga obraditi prije izlaganja
- izraditi popis knjižnog fonda koji se danas nalazi u jednoj od prostoriji ”Doma”
- izraditi sinopsis i scenarij izložbe i dati ga na stručnu recenziju
Izložba će sadržajno biti podijeljena na tri tematske cjeline:
- Uspostava NDH i politika ustaškog režima prema
- Antifašistički otpor u Hrvatskom zagorju s posebnim naglaskom na Poznanovac i njegovu okolicu (organizatori, učesnici, jedinice NOV i POJ, žrtve)
- Priča o ”Domu boraca NOB” s knjižnicom
- Uspostavom Nezavisne države Hrvatske 10. travnja 1941. godine započinje teror nad srpskim stanovništvom, Židovima i Romima, kao i svima onima koji su pružali otpor ustaškom režimu ili bili osumnjičeni kao takvi, bez obzira na njihovu nacionalnu i vjersku pripadnost, prvenstveno komunistima i antifašistima, a za odmazdu i članovima njihovih obitelji. Teror kao i počinjeni zločini doveo je do masovnog ustanka i otpora ustaškom režimu koji je zahvatio i Hrvatsko zagororje i malo zagorsko selo Poznanovec.
- Iz Poznanovca je bilo u partizanima ili aktivno sudjelovalo na drugi način više od 350 njegovih stanovnika. Od boraca u partizanima i onih koji su kao politički radnici radili na terenu veliki je broj zauzimao rukovodeće položaje. U borbi su jednako sudjelovale žene, kao i muškarci, te stanovnici svih uzrasta. Dvojica stanovnika Poznanovca proglašena su narodnim herojima Narodno-oslobodilačkog rata: Slavko i Marko Mrkoci. Za hrabrost i zasluge u ratu odlikovano je osam stanovnika. Svaki treći stanovnik smrtno je stradao na ratištu, a mnogi su završili u ustaškim logorima. Prvi antifašistički borci bili su Marija Habulin i Rudolf Jakuš dobrovoljci Španjolskog građanskog rata.
- ”Dom boraca NOB” sa svojom budućom stalnom muzejskom izložbom za čiju realizaciju postoje svi uvjeti trebao bi ponovo postati mjesto okupljanja sa ciljem njegovanja antifašističkih vrijednosti i izražavanja nužnog pijeteta prema svim onima koji su dali svoj život za slobodu Hrvatske. U ovom dijelu muzejskog postava namjeravamo prezentirati sudbinu i djelatnost ”Doma” od njegovog svečanog otvaranja 1966., do devastacije nakon 1991., postaviti video zid s fotografijama svih učesnika NOR-a iz Poznanovca, te oformiti knjižnicu dostupnu svim zainteresiranim posjetiocima.
U cilju izrade novog stalnog muzejskog postava tri smo puta bili u Poznanovcu. U akciji čišćenja i fotografiranja sadašnjeg stanja i svih izložaka. Sve smo knjige očistili od prašine i preselili u jednu od prostorija ”Doma”. Svi su izlošci fotografirani i čekaju da ponovo ugledaju svjetlost dana. No, prije nego muzealci uđu u ”Dom” potrebno je izvršiti znatne građevinske i druge radove: izmijeniti dotrajale i trule prozore, ponovo uvesti struju i vodu, te obnoviti rasvjetu, srediti podove, oličiti zidove… Puno posla i materijalnih troškova, ali se nadamo na razumijevanje nadležnih i njihovu bezuvjetnu podršku.
dr.sc. Nataša Mataušić