Knjiga Spomenici Narodnooslobodilačke borbe na području Baranje jedinstvena je monografija, kojom se nastoji sačuvati čast i slava poginulih boraca i antifašista te otrgnuti od zaborava postignuće i žrtve Drugog svjetskog rata na području Baranje. Jedinstvena je to monografija, kojoj je prethodilo široko terensko i arhivsko istraživanje, temeljem kojeg je evidentirano stanje spomeničke baštine Drugog svjetskog rata na području Baranje. Posebno mjesto pripada spomeniku Pobjede Antuna Augustinčićakoji je otkriven 1947. godine u blizini graničnog mjesta Batina (Batina Skela) u Baranji. Na tom se lokalitetu, na platou Gradac, vodila žestoka bitka vojvođanskih udarnih brigada i ukrajinskog fronta Crvene armije protiv fašističkih snaga.
Spomenička baština NOB-a na području Baranje zajedničko je bogatstvo lokalne zajednice u svojoj raznolikosti i posebnosti, a njena zaštita jedan je od važnih činitelja za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta Hrvatske. Temeljni je zadatak ove vrijedne monografije razvijati mehanizme i uspostavljati mjere zaštite spomeničke baštine NOB-a radi osiguranja njene održivosti što podrazumijeva identificiranje, dokumentiranje, istraživanje, održavanje, zaštitu, korištenje kao i promicanje njenih vrijednosti. Sadržajem monografije angažirano se dafinira tema koja je sve aktualnija u suvremenom hrvatskom i europskom antifašističkom okruženju, nastojeći pronaći i svoju odgovornost za očuvanje i obranu povijesnih istina i neprolaznih vrijednosti antifašizma.
Sadržaj monografije o spomeničkoj baštini NOB-a izravno se referira o fašizmu i antifašizmu, o Narodnooslobodilačkoj borbi na području Baranje, o vrijednostima antifašizma u povijesnom kontekstu, o zanemarivanju spomeničke memorije, zalažući se zapravo za mir i demokraciju, zaštitu i poštivanje ljudskih prava, za antifašizam kao civilizacijski doseg.
Kroz sadržaj knjige čitatelj će se suočiti s činjenicom da se već trideset godina, najprije kroz politiku, a potom kroz medije, kroz publicistiku, kroz obrazovni sustav, sustavno šire bilo neistine, bilo dezinformacije i poluinformacije o prošlosti. Knjiga je to koja nas ne potsjeća samo na epopeju Narodnooslobodilačke borbe, na obnovu uspomene na borce koji su pod zastavom pobjede donijeli slobodu, nego prije svega i iznad svega nuka nas da dignemo glas protiv zaborava u koji neki uporno i dosljedno pokušavaju gurnuti istinsku prošlost Republike Hrvatske.
Monografija Spomenici Narodnooslobodilačke borbe na području Baranje naglašava da je životno važno sjećati se i ne zaboraviti, jer oni koji ne poznaju svoju prošlost ne mogu graditi ni budućnost. Poznavanje prošlosti čvrsti je temelj budućnosti.
U privitku donosimo knjigu “Spomenici u Baranji” u PDF obliku.
Savez antifašističkih boraca i antifašista RH